Najkorisniji igrač NBA je nagrada National Basketball Associationa (NBA) za najboljeg igrača regularnog dijela sezone. Dobitniku nagrade liga dodjeljuje trofej Maurice Podoloff. Sve do sezone 1979./80. igrači su glasovali, odnosno birali najboljeg igrača lige. Međutim, od sezone 1980/81. nagradu po izboru dodjeljuje 125 američkih i kanadskih novinara koji prate NBA ligu. Prvo mjesto donosi deset, drugo sedam, treće pet, četvrto tri, a peto mjesto jedan bod. Igrač koji je dobio najviše glasova, odnosno bodova osvaja nagradu.
Član Košarkaške Kuće slavnih Kareem Abdul-Jabbar ovu nagradu je osvajao šest puta. Bill Russell i Michael Jordan osvajali su je pet puta, dok su Wilt Chamberlain i LeBron James ovu nagradu osvojili četiri puta.Russell i James su jedini koji su osvojili tu nagradu četri puta u pet sezona. Moses Malone, Larry Bird i Magic Johnson osvajali su je po tri puta, dok su Bob Pettit, Karl Malone, Tim Duncan, Steve Nash i Stephen Curry osvajali po dva puta. Samo su dva novaka (rookieja) osvajali ovu nagradu: Wilt Chamberlain (1959./60.) i Wes Unseld (1968./69.).
Trofej "Bill Russell" za najkorisnijeg igrača NBA finala (prije poznato pod nazivom Najkorisniji igrač NBA finala) je nagrada National Basketball Associationa (NBA) za najboljeg igrača NBA finala. Nagrada se dodjeljuje od 1969. godine. Glasovanje se provodi na način da devetorica predstavnika komisije daju glas za igrača kojeg smatraju najboljim tijekom finalne serije. Igrač s najviše glasova osvaja nagradu.
Michael Jordan je jedini igrač koji je ovu nagradu osvajao rekordnih šest puta dok su igrači poput Magica Johnsona, Shaquillea O'Neala, Tima Duncana i LeBron James-a ovu nagradu osvajali su tri puta. Jerry West je jedini igrač u povijesti koji je dobio ovu nagradu unatoč tome što je njegova momčad izgubila u NBA finalu.Posljednji dobitnik ove nagrade je Kevin Durant iz Golden State Warriors-a.
NBA All-Star utakmica (izvorni naziv NBA All-Star Game) nedjeljni je događaj NBA All-Star vikenda kojeg održava National Basketball Association. Prva utakmica održana je 1951. godine u Bostonu. U ovoj utakmici susreću se najbolji igrači iz Istočne i Zapadne konferencije koji naravno zastupaju svoju konferenciju. Igrači mogu sudjelovati na dva načina. Prvi je po izboru navijača, tj. pet igrača koji ostvare najviše glasova zauzimaju svoje mjesto u prvoj petorci, dok je drugi način taj da svi treneri NBA lige izabiru igrače i koji imaju najviše glasova također nastupaju na All-Star utakmici ali kao rezerve. Ako je neki od izabranih igrača ozlijeđen, zamjenu mu određuje povjerenik NBA lige. Trener, čija momčad ima najbolji omjer vodi svoju konferenciju, ali isti trener ne može voditi istu konferenciju više puta. Ako se to dogodi onda trener čija momčad ima drugi omjer vodi momčad svoje konferencije.
Ova utakmica igra se po uobičajenim pravilima te se vrlo malo razlikuje od regularne utakmice. Budući da igrače biraju navijači, neki znaju nastupiti i na ne prirodnim pozicijama kao npr. 2007. godine kada je Kobe Bryant, inače bek šuter, nastupio na poziciji razigravača dok je poziciju bek šutera zauezo Tracy McGrady. Predstavljanje igrača je uzbudljivije nego kod regularnih utakmica jer se koristi više svjetlosnih efekata i drugačija glazba. Od 1997. do 2002. godine igrači su nosili svoje regularne dresove u klubu te je uvedeno novo pravilo zbog mogućih zabuna te se za svaku All-Star utakmicu dizajniraju novi dresovi, uobičajeno crveni za Zapadnu, a plavi za Istočnu konferenciju. Utakmica je uzbudljivija i popraćenija od strane gledatelja zbog spektakularnih zakucavanja i poteza koji se ne viđaju na regularnim utakmici sezone. Iako to mnogi treneri zamjeraju, na All-Star utakmici baš se i ne igra obrana tako da su rezultati na kraju utakmice uobičajeno veći nego kod regularnih utakmica. Poluvrijeme je duže nego obično zbog nastupa brojnih pjevačkih zvijezda.
U povijesti se četiri puta dogodilo da su igrači morali podijeliti nagradu: 1959. Elgin Baylor i Bob Pettit, 1993. Karl Malone i John Stockton, 2000. Shaquille O'Neal i Tim Duncan i 2009. Kobe Bryant i Shaquille O'Neal. Time je O'Neal postao prvi igrač koji je dva puta morao podijeliti ovu nagradu. Tim Duncan je jedini dobitnik ove nagrade koji nije rođen u SAD-u. Duncan ima i američko državljanstvo, ali smatra se stranim igračem jer nije rođen ni u jednoj državi SAD-a. Posljednji dobitnik ove nagrade je Anthony Davis.